30 Haziran 2015 Salı

mobilya nasıl,nerden alınır ?

mobilya nasıl,nerden alınır ?


Hangi mobilya çok satılıyor ? Mobilya satın alırken hangi kriterlere göre hareket ediyoruz ? Bu ve bunun gibi mobilya tüketicisinin ürün tercihlerini belirleyen etkenler üzerine Hacette Üniversitesinde Doç. Dr. Erol Burdurlu, Arş.Gör.Abdullah Cemil İlçe ve Arş.Gör.Hasan Hüseyin Ciritcioğlu tarafından yapılan araştırma ilginç sonuçlar ortaya çıkardı.

Ankara’da yüz yüze bine yakın kişiyle görüşülerek yapılan araştırmada tüketicilere mobilyada modaya uygun desen ve renklerin kullanılması, kalitesi ve kalitesinin belgelendirilmiş olması, fiyatı, kullanışlılığı, kullanılan malzeme ve ağaç türü gibi ürün özellikleri ile ilgili tercihleri soruldu. Tüketicilerin neredeyse tamamı fiyat kriteri öne çıkaran cevaplar verdiler. İkinci sırada ise ürünün kaliteli olması ve kalite belgesine sahip olması yer alıyor. 

Önce fiyat diyen tüketiciler 25-35 yaş arasında daha fazla; yaş ilerledikçe fiyat yerine kaliteyi önplana çıkaranların sayısı artıyor. Gençlerin önce fiyat demesi “35 yaş altı tüketicilerin birinci öncelikli olarak ürün özelliklerinden fiyatı öne çıkarmalarının sebebi; iş hayatına yeni atılma, erken yaşlarda ücret açısından yeterli bir pozisyona yükselememe ve bu sebepten nispeten daha düşük gelir düzeyi ile tasarruf ve alım güçlerinin düşüklüğü olabilir.” sonucunun çıkarılmasına yol açıyor.

Yine evliler fiyat derken bekarlar ağırlıklı olarak kalite ve kalite belgesini tercih ediyor. Yine ilginç bir sonuç kadınların fiyata daha çok dikkat etmesi. Erkekler daha çok kullanışlılığa ve kaliteye dikkat ederken kadinların fiyatı önplana çıkarmaları, kadınların ürünün ekenomik olmasına, satın alınabilirliğe ve yenilenme oranının yüksekliğine yöneldikleri görülüyor.

Araştırmada bir diğer ilginç sonuç ise mobilya fiyatlarıyla ilgili. Mobilya firmalarına çok satan ürünler hangileri diye sorulduğunda ucuz olanlar cevabı alınıyor. Peki az satan modeller ? Onlar da fiyatları indirildiğinde çok satanlar sınıfına terfi ediyorlar. Peki fiyatı ucuz olduğu halde kalitesi istenen düzeyde olmayan mobilyaların durumu nedir ? sorusuna cevap, çok satılıyorlar oluyor.

Haber Ankara Turkmobilya.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

email ile takip edin