25 Ağustos 2015 Salı

Mekanlarimizda renk seçimi.

Renk Seçiminde neye dikkat etmeli...!?

Malumunuz ki ev badana işleri külfetli işler.. Bu yüzdende didik didik edip en güzel rengi evimize yakıştırmayı arzularız.. 

Renklerin insanlar üzerinde ki psikolojik etkilerini de göz önünde bulundurduğumuzda aslında duvar boya renk seçiminin ne kadar önemli bir mesele olduğunu daha net anlıyoruz...

Peki bu durumda duvar boya rengimizi nasıl seçeceğiz.. 
işte size bazı ipuçları...

1-Kişileştirin
Sevdiğiniz kumaş, eşya veya renk kombinasyonlarından ilham alın.Birçok rengi bir arada kullanılabilirsiniz ama renklerin herkes üzerindeki etkisi farklıdır. Seçtiğiniz rengin, sizin zevkinizi ve kişiliğinizi yansıtmasına özen gösterin.

2-Sevdiğiniz resimleri biriktirin.
Size ilham verecek, hoşlandığınız dergi sayfaları, kartpostal, renkli fotoğraf, kumaş parçalarını toplayarak, biriktirin. Bu biriktirdiğinizresim, fotoğraflar arasında, hangi renk size daha cazip geliyor?

3-Tonların etkileri
Mekanda rahatlatıcı bir etki yaratmak için,renk şemasındaki rengin tonlarını seçerek uyum sağlayabilirsiniz. Renk çemberindeki bu komşu renklerle doğal bir geçiş yapabilirsiniz. Bu ton düzeni,bir rengin farklı tonlarıdır. Aynı rengin iki veya daha fazla tonlarını kullanabilirsiniz.

4-Zıt renklerin etkisi 
Dinamik ve enerjik bir görünüm oluşturmak istiyorsanız,renk çemberinde seçtiğiniz ana rengin karşısındaki zıt rengi tercih edin.Bu rengi bir duvarınıza uygulayarak çarpıcı bir etki yaratabilirsiniz.

5-Işıktan en iyi şekilde yararlanın
Odanızın yönünü düşünün.Kuzeye bakan odalar daha soğuk da ise daha serinletici bir etki yaratmak için açık mavi ve yeşil renklerden faydalanabilirsiniz.

6-Mevcut mobilyalarınızı düşünün 
Mevcut mobilyalarınız,renk seçiminde kısıtlayıcı olabilir.Ama bu sizin başlangıç noktanız olmalıdır.Boya alışverişine çıkacağınız zaman mobilyalarınızın fotoğrafını da yanınızda götürün.

7-Bitişik odaları düşünün
Boya yapacağınız odanın rengi, evinizin diğer odalarıyla uyumlu bir renk olmalıdır.

8-Bir tema seçin
Modern veya vintage, organik vb.. hangi objeler sizi ve kişiliğinizi daha iyi yansıtıyor. Vintage bir renk şeması için hardal sarısı ve terrakota rengini, modern bir şema içinse kırmızı, yeşil, mor, mavi gibi yoğun renkleri,hepsini bir arada kullanmamak koşuluyla seçebilirsiniz.

9-Renkleri test edin.
Denemek için boya satın alarak,büyükçe bir duvarı boyayınız.Farklı ışıklar altında,günün farklı zamanlarında renk gölgeleri farklılıklar gösterebilir.

10-Aynı renk kutu boyaları satın alın.
Renk farklılıkları olmasını istemiyorsanız,aynı seri boyaları satın alın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

email ile takip edin